De afgelopen week op de site van Meander
Het commentaar op Albrecht Rodenbach (Hans Franse)
'Poëzie is een van de dingen die het leven zin geven.’. Medewerkersgesprek met Ron Frinks (Alja Spaan)
Recensie van de bundel Iets dat op een route leek en een kaart van die andere wereld van Alja Spaan (Hans Puper)
Klassieker 297, een bespreking van het gedicht Winter van Anna Blaman (Hettie Marzak)
Deze week op de site van Meander
'Taalspel en -plezier zijn drijfveren.', uit het interview met Jac.M.Janssen, donderdag online!
Op de homepage vindt u altijd een verwijzing naar het nieuwste bericht. Voor eerdere berichten: klik op de pijltjes.
Nieuwsflitsen
Esther Jansma wint postuum de Awater Poëzieprijs 2025 voor de dichtbundel We moeten ‘misschien’ blijven denken, verschenen bij uitgeverij Prometheus.
Op woensdagavond 4 februari wordt de Awater Poëzieprijs uitgereikt aan de erven van Esther Jansma. Dit vindt plaats in de OBA (vestiging Oosterdok) bij de afsluiting van de Poëzieweek. Het feestelijke programma is gratis toegankelijk, zie voor meer informatie hier.
-
Op 31 januari van 20.15-22.15 uur een betoverende avond vol muziek, poëzie en verborgen verhalen rondom dichter P.C. Boutens in de Alkenaer te Alkmaar. Het Feest der Poëzie presenteert voordracht, liedkunst en twee bijzondere bibliofiele uitgaven, waaronder het fonkelnieuwe Laetitia Caelestis.
-
Op 1 februari 15.00-17.00 uur in de Alkenaer in Alkmaar een inspirerende lezing over het leven en werk van de Engelse Romantische dichter John Keats, door Henk van Oort. Gedichten komen tot leven in woord én klank, met muzikale intermezzo’s door pianist Maarten Moens op de vleugel.
Ook op zondag 1 februari, 14.00-16.00 uur: dichters van het Alkmaars Dichtersgilde en Dichterskring Alkmaar treden op in de Openbare Bibliotheek. De chansonnier Kees Kuiper zorgt voor de muziek.
En ook op zondag 1 februari 17.00 uur: in het Literair Café in het Luxor Theater te Zuthpen zingt Roos Dros werk van J.C. Bloem, op muziek gezet door haar vader, de Texelse troubadour Jaap Dros. Ze wordt begeleid door gitarist Niek Lathouwers.
Dit ter herdenking van J.C. Bloem (1887-1966), die 60 jaar geleden overleed. Hij bracht de oorlogsjaren door in Zutphen en Warnsveld.
Na afloop is er gelegenheid om favoriete Bloem-gedichten voor te dragen.
Maandag 3 februari van 20.00 – 22.00 uur in de Bibliotheek Oss – Het Warenhuis een bijzondere poëzieavond vol taal, klank en vernieuwing, in het hart van Oss. De avond is een initiatief van Bibliotheek Oss en Poëzie Podium Oss (PPO) in het kader van de landelijke Poëzieweek. Naast een optreden van Serge van Duijnhoven zijn er voordrachten van dichters van het PPO en is er livemuziek van singer-songwriter Irelle Ramires. Ook wordt de nieuwe stadsdichter bekendgemaakt. Het PPO heeft hiervoor een verkiezing gehouden. De huidige stadsdichter, John Wijnen, geeft dan het stokje door.
-

-
Op donderdag 19 februari organiseert NOORDWOORD in samenwerking met Forum Groningen en Passionate Bulkboek de speciale Scholierendag van literatuurfestival Het Grote Gebeuren. Zo’n 250 leerlingen uit de bovenbouw van havo en vwo beleven een volwaardige festivaldag, waarin literatuur in al haar vormen centraal staat. “We willen jongeren laten ervaren dat literatuur veel meer is dan boeken lezen alleen,’’ vertelt Kim Jelsma, festivalcoördinator van Het Grote Gebeuren. “Van games tot podcasts en van poëzie tot theater – literatuur past zich aan aan het medium. Met dit festival laten we jongeren zien hoe divers en leuk dat kan zijn.”
Het programma staat in het teken van het festivalthema ‘Spel’. Naast optredens van De Inktaap-genomineerden Joost Oomen, Esther Gerritsen en Falun Ellie Koos, zijn er luistersessies met onder andere Manik Sarkar (winnaar Beste Groninger Boek 2025), dichter en vertaler Erik Bindervoet en schrijver en activist Nanoah Struik. Daarnaast is er ook een internationale gast aanwezig: de populaire Amerikaans-Britse jeugdauteur Meg Rosoff, winnaar van de Astrid Lidgren Memorial Award, zal komen spreken over de kracht van jeugdliteratuur.
De scholieren gaan zeker niet alleen maar luisteren, ze leveren zelf ook een aandeel tijdens deze festivaldag. Zo krijgen ze de kans om zelf op te treden tijdens de open mic van poëziecollectief Natte Neuzen én er worden prijzen uitgereikt. Tijdens het leestraject van De Inktaap hebben jongeren de drie genomineerde titels gelezen, in de les bediscussieerd en er vervolgens een juryrapport over geschreven. Het best geschreven rapport ontvangt de Prijs voor het Beste Juryrapport en wint een boekenbonnenpakket en een uitgebreide literaire dag op maat. De uitreiking van De Inktaap vindt plaats op woensdag 25 maart 2026 in Rotterdam.
Op vrijdag 20 februari is het jaarlijkse literatuurfestival Het Grote Gebeuren dat in samenwerking met Forum Groningen wordt georganiseerd. |
Gorcumse Literatuurprijs 2026 kondigt met enthousiasme de nieuwe schrijfwedstrijd
met het thema Grenzen?! aan. Inzenden kan vanaf 15 januari tot en met 15 juni 2026. De Gorcumse Literatuurprijs kiest steeds bewust voor maatschappelijk relevante en actuele thema’s die vanuit verschillende invalshoeken vertolkt kunnen worden. Het thema Grenzen?! nodigt daartoe expliciet uit. Wat is uw invalshoek en gedachten, schrijf ze ons en doe mee! Vanaf NU is het mogelijk om in te zenden via het inzendformulier op onze website.
GLP ziet het als haar missie en verantwoordelijkheid om jongeren te enthousiasmeren voor het geschreven woord. Creatief schrijven krijgt vanuit landelijk beleid weer een plaats in de geactualiseerde examenprogramma’s Nederlands 2025-2026. Het onderwijs vanaf 12 jaar in Gorinchem en omgeving wordt rechtstreeks benaderd voor een workshop Schrijf jouw verhaal of gedicht. Onze lesbrief staat vanaf de start op 15 januari weer voor iedereen ter inspiratie online op onze homepage.
-
Als u nu denkt dat al onze medewerkers alleen maar bezig zijn met poëzie, dan vergist u zich. Sander de Vaan publiceerde onlangs zijn roman De val van Eli Coen.
We wensen hem alle succes.

Readymades

Bericht voor wie dit leest
Ik ben zo leeg
Kom op me zitten
Ik voel je warme billen al
© Jos van Hest
Van alle seizoenen
Winter. Voor ieder seizoen een passend woord, dat is onze nieuwe serie. Aan welk gedicht denkt u bij dit seizoen? Jeroen van der Doef schreef over dat laatste seizoen:
Dat laatste seizoen
Dat de aarde wit en al wat leeft en leefde dekt
dat de lucht zwart en zwaar is
dat het landschap arceert
getrokken in rijen voren
waar het rust
dat alles vlucht en krimpt
het leven moe, het werk af,
zich terugtrekt
dat gedempte stemmen stijgen
de kille stilte uit de lucht verdwijnt
dat de tijd bijna aan het eind is
om opnieuw te beginnen
dat laatste dagen licht verhullen.
Denk alvast maar aan de lente. Voor deze winter hebben we bijdragen genoeg!
Veel leesplezier!
Meandermagazine is gratis voor lezers, maar kost de makers wel geld. Om de onkosten te kunnen dragen, zijn wij afhankelijk van donaties. Wilt u ons steunen? Ga dan naar meandermagazine.nl en klik op de donatieknop. Onze dank is groot.

