De afgelopen week op de site van Meander
Recensie van de bundel De geheimen van de literatuur van Roel Richelieu Van Londersele (Jeroen van Wijk)
'poëzie is voor mij eerst en vooral affectief.' Interview Mahlu Mertens (Alja Spaan)
Recensie van de bundel In de verte is ze hier van Elisa Schepens (Tom Veys)
Klassieker 296, een bespreking van het gedicht Bommen van Paul Rodenko (Yke Schotanus)
Poëzie van het volk, column van Hans Franse
Deze week op de site van Meander
Onze Kerstwens!
Op de homepage vindt u altijd een verwijzing naar het nieuwste bericht. Voor eerdere berichten: klik op de pijltjes.
Nieuwsflitsen

De agenda voor januari van het Poëziecentrum: 10 januari Lunchpauze poëzie, 17 januari een Poëziewandeling met gids Willeke Roerdinkholder, 24 januari Het Betere Werk rond de bundel Dit komt ergens anders vandaan van Joep Stapel, 29 januari tot 4 februari de Poëzieweek. Kijk op de agenda voor meer details.
Van 29 januari t/m 4 februari 2026 is het Poëzieweek! Het thema van dit jaar is metamorfose, en de schrijver van het Poëzieweekgeschenk is Ellen Deckwitz.
Tijdens deze week de uitreiking van de Granate Prijs op 30 januari, de eerste en enige prijs die jaarlijks de mooiste, meest betekenisvolle titel van een Nederlandstalige poëziebundel bekroont. Je kunt je hier aanmelden.
In 2026 viert Granate opnieuw de rijkdom van taal met een online poëziemarathon. Voor de tweede editie verwelkomen we niet alleen voordrachten in allerlei moedertalen, maar ook in Nederlandse dialecten zoals Limburgs, Gronings en Achterhoeks. Want dialect is óók taal, óók erfgoed, óók thuis.
Meedoen? Stuur een mail (onderwerp: Poëziemarathon 2026) naar dit adres met een video-opname (verticaal/portretmodus) of audio-opname waarin je een gedicht voordraagt – van jezelf of van een ander - in jouw moedertaal of dialect met een Nederlandse ondertiteling of vertaling.
De poëziemarathon vindt online plaats van 21 februari 2026 (Internationale Dag van de Moedertaal) tot 21 maart 2026 (Wereldpoëziedag).
Readymades

N.N.
Nomen Nescio
Onbekend op dit Adres
Zonderling Zonderziel
Ietsiepietsie van Nevernooit
Nixie Anoniem
Huis van Iemand Anders
Straat van Nooit Gehoord
Wijk bij Nimmermeer
Alhier in Niemandsland
Onbestelbaar retour
© Jos van Hest
Van alle seizoenen
Vandaag begint de winter. Voor ieder seizoen een passend woord, dat is onze nieuwe serie. Aan welk gedicht denkt u bij dit seizoen?
Rita Van Hauwermeiren stuurde haar eigen gedicht Nestwarmte in uit haar bundel Veelvoud Van Kwijt, 2025. Ze won met dit gedicht de 2e prijs in Dichter op Hofwijck.
We spraken weinig
vielen nooit in elkaars armen
onze zoenen bleven hangen
als luchtballonen zonder mand
we staarden naar de lucht
tot woorden wolken werden
onze zomers bleven kil
omdat we elkaars winters waren
zelfs de zelfgebreide sjaal
sloeg warmte van ons af
met ogen als spiegels
keken we in elkaars leegte
in mantels vol afwezigheid
liepen we verloren in lanen gemis
we bleven haken aan een stoel
met vastgeschroefde wielen
sneden ons aan de rand van de tafel
sopten brood in koffie verkeerd
we dronken stilte met een rietje
tot het slikken niet meer lukte
het kussen werd opgeschud
de hand gestreeld
vergeefse warmte in het oor gefluisterd.
De bijdragen stromen weer binnen. Hartverwarmend, dank daarvoor!
Veel leesplezier!
Meandermagazine is gratis voor lezers, maar kost de makers wel geld. Om de onkosten te kunnen dragen, zijn wij afhankelijk van donaties. Wilt u ons steunen? Ga dan naar meandermagazine.nl en klik op de donatieknop. Onze dank is groot.
