LITERAIR E-MAGAZINE VOOR NEDERLANDSTALIGE POËZIE

Nieuwsbrief 33 / 6 september

6 sep 2026

De afgelopen week op de site van Meander

Recensie van de bundel Eenzame goden van Han van der Vegt (Hans Puper)

Gedichten Bert Struyvé

 

 

 

 

Recensie van de bundel Wie zijn we morgen van Babs Gons  (Johan Reijmerink)

 

 

 

'Een kortstondige rimpeling.' Interview Daniël Franck (Wim Vandeleene)

 

 

 

 

Recensie van de bundel Aan de rand van mijn eiland van Ini Statia (Ali Şerik)

Gedichten Bart Jan Lenaerts

Symbolen in een droge zomer, column van Jan Loogman

 

Deze week op de site van Meander

De jazz van poëzie. In gesprek met Pol Bracke, donderdag online!

Op de homepage vindt u altijd een verwijzing naar het nieuwste bericht. Voor eerdere berichten: klik op de pijltjes.

 

Nieuwsflitsen

De Zaanse rapper, woordkunstenaar en stadsdichter Reinier Fosch is overleden. Fosch, als rapper bekend als RFx en Reintje aan de Praat, was al meer dan een kwart eeuw actief in de hiphop. Sinds 2022 was hij samen met Lisa van Tongeren stadsdichter van Zaanstad.
Nog op 30 juni 2026 stond Fosch bij het monument Three Graces in Zaandam. Tijdens de Zaanse herdenking van het slavernijverleden droeg hij daar voor.
Het was een van zijn laatste publieke optredens als Zaanse stadsdichter. En daar deed hij precies wat hij zich bij zijn benoeming had voorgenomen: zijn woorden gebruiken om andere verhalen te laten horen. Reinier is 48 jaar geworden.

 

Op woensdag 16 september 20.00 uur presenteert het Poëzie Podium Oss (PPO) een nieuwe editie van het culturele podium Tussen de Schuifdeuren. In het Cultuurlokaal van de Groene Engel in Oss.Tijdens deze veelzijdige avond is er ruimte voor bekende én nieuwe stemmen oa. die van Marion Kerkhof (Bluem Den Bosch), Erwin van Geenen (Nijmegen) en Ardina Venrooij (Tilburg). Ook stadsdichter Loek van Laarhoven en de eigen dichters van PPO,  Anneloes Theunisse en Joan Themen,  nemen het publiek mee in hun voordrachten.

Zondag 20 september om 13.15 uur in de tuin van het Maison des Arts van Schaarbeek, (ingang via de Hallen van Schaarbeek) de voorstelling van de dichtbundel De seizoenen van François Jacqmin, in de vertaling van Bart Vonck, met nawoord Guy Vaes, uitgeverij P. Gratis toegang mits inschrijving hier.

Diezelfde zondag in Eijlders 15.00 uur dichters over Rituelen, met gastdichter Joris Iven.

Zaterdag 26 september om 20.00 uur  in De Groene Waterman, Antwerpen, de voorstelling van de nieuwe dichtbundel van Jan GeertsSteen, vuur, zee. Dichter Peter Theunynck leidt de bundel in. Als u hierbij wilt zijn, mail dan naar uitgeverij P.

In september 2026 opent internationaal literatuurhuis Wintertuin de aanmeldingen voor een vernieuwd talentprogramma. Wintertuin zoekt schrijvers die hun schrijfpraktijk willen verdiepen en verbreden: makers die nieuwsgierig zijn naar de ander en de wereld om hen heen, willen samenwerken en deel willen uitmaken van een gemeenschap van makers. Aanmelden kan hier tot 1 oktober 2026.
-

 

WOORDENTIJ: Daniel Billiet & Tom Veys voeren opnieuw actie in het kader van de Warmste Week 2026. Ruth Lasters: ‘Het is een ronduit prachtig initiatief van om mensen die in minder gunstige omstandigheden opgroei(d)en een hart onder de riem te steken.’ Je kunt hier je gedicht naar toesturen. De warmste week loopt van 18 tot 24 december. 'Het Warmste Voorleesmoment' is te Brugge, 16 december, in het Grootseminarie.

De Kids Haiku wedstrijd  is een gedicht- en tekenwedstrijd voor kinderen tot en met 15 jaar. Een Haiku is een kort Japans gedicht. Het thema van de wedstrijd is 'Spot aan'. De uiterste inzenddatum is 28 februari 2027.

 

Readymades

op de pont naar de overkant

valgevaar walgevaar knalgevaar
balgevaar lasgevaar kasgevaar
damgevaar lamgevaar zwamgevaar
basgebaar tasgebaar tapgebaar
langelaar vangelaar hangelaar
algenaar galgenaar walgenaar
saggeraar raggeraar baggeraar
laggemaar

© Jos van Hest

 

Van alle seizoenen

Zomer. Voor ieder seizoen een passend woord, dat is onze serie. Aan welk gedicht denkt u bij dit seizoen? Kristien Devlank vond Bart Meuleman en

 

in feite zou het nog kunnen,
maar de spieren doen het niet, zuren
hebben vandaag geen zin.
na het laatste zuchten, gas dat geruisloos ontsnapt uit onze
ventielen, opgenomen in de schoot der onverschilligheid,
toevallig een prachtige zomerse dag zoals deze,
grijns je, zo lijkt het.
de lippen zijn definitief geweken.

ik weet het, liefste,
de hitte verstrijkt onze weinige uren
en al kijken we diep uit onze ogen, het maakt ons in wezen niet uit.
straks, als het afkoelt, en donkere motieven de aanblik bepalen
-de vrolijke rimboe van het karkas-
zijn we net zoals afrika.
men is daar één met de natuur, men wacht er al jaren op regen.
en men gelooft er, gelooft er voor iedereen mee:

uit ons wordt nieuwe liefde geboren.

uit de bundel Omdat ik ziek werd
ook opgenomen in de bloemlezing Waarom ben jij niet bij mij (Arie Boomsma)

 

Nog één aflevering en we starten een nieuwe serie.

 

Beeldpoëzie

Het had zo mooi kunnen zijn….
Alja Spaan bewaarde deze advertentie maar heeft geen idee meer waar ze hem gevonden had.

 

Veel leesplezier! 

Meandermagazine is gratis voor lezers, maar kost de makers wel geld. Om de onkosten te kunnen dragen, zijn wij afhankelijk van donaties. Wilt u ons steunen? Ga dan naar meandermagazine.nl en klik op de donatieknop. Onze dank is groot.

     Andere berichten